Drobečková navigace

Úvod > O nás

O nás

Rozhovor s Ing. Františkem Kubelkou, ředitelem společnosti Dei Gratia

Pane řediteli, kdy vznikla společnost Dei Gratia? 

Společnost Dei Gratia, s.r.o., vznikla začátkem roku 2013. Její historie však sahá mnohem dále. Již v roce 2003 bylo založeno sdružení fyzických osob podnikatelů s názvem Dei Gratia. A právě v roce 2013 se sdružení transformovalo do společnosti s ručeným omezením.

To je docela dlouhá historie společnosti. S jakým záměrem jste zakládali společnost Dei Gratia v roce 2003?

V první řadě musím říct, že většina lidí, kteří byli u vzniku společnosti, stále pracují, či spolupracují s Dei Gratia. V naší společnosti se řídíme třemi základními pravidly. První zásada je vysoká odbornost a profesionalita zaměstnanců, našich kolegů, kteří tvoří základní kámen podnikání. Dle mého názoru totiž úspěch společnosti stojí na lidech, kteří pro ni pracují. Proto se snažíme, aby byli naši kolegové pravidelně vzděláváni ve své profesi a současně byli maximálně motivováni, a to nemám na mysli jen finanční motivaci.   

Mluvil jste o třech zásadách, jaké jsou ty dvě zbývající?

Nabízet produkty v nadstandardní kvalitě a vysoké užitné hodnotě. Možná se to zdá být samozřejmostí, ale tyto výrobky tvoří základní sktrukturu naší obchodní nabídky. Výzkum, respektive vývoj v chovu hospodářských zvířat jde stále dopředu a díky tomu vznikají nové trendy v krmivářství. My se snažíme tyto trendy sledovat a následně klientům nabízet nové, inovativní produkty. To ale neznamená, že následujeme všechny nové trendy. Produkty si sami testujeme, prochází přísným výběrem. V tomto nám pomáhají naši kolegové ze spolupracujících společností, jako je například francouzská společnost BioArmor nebo společnost Kauno Grudai. Naší nespornou výhodou je i to, že většinu našich dodavatelů můžeme označit za lídry ve výzkumu a vývoji nových, inovativních produktů. Na druhou stranu nejsme závislí na žádném z našich dodavatelů, nejsme nijak majetkově propojeni, proto máme maximální svobodu v našem obchodním rozhodování, což vysoké procento konkurenčních společností říci nemůže. Jsme čistě česká společnost, která dokáže zohlednit česká specifika.

A třetí zásada?

S našimi zákazníky dlouhodobě spolupracujeme. Snažíme se jim nabízet komplexní služby. Právě ta ucelenost nabídky je dle mého názoru zásadní. Práce zootechnika, chovatele není totiž jen o odborné stránce chovu zvířat, ale je též o ekonomice, technologii chovu, je o pracovním vedení ošetřovatelů, je o jednání s dodavateli a odběrateli. Dovedností, které musejí chovatelé zvládat, je mnoho. Jedná se o velmi vytížené manažery, s velice náročnou náplní práce. Proto se jim snažíme naší profesionalitou a komplexností služeb práci ulehčit a držet na té nejvyšší odborné úrovni.   

Mluvil jste se o produktech, které nabízíte, o jaké produkty se tedy jedná?

Jak jsem se zmínil, je to ucelený komplex produktů, které pracovně dělíme do tří základních kategorií: Výživa, Chemické prostředky a Životní prostředí. Naše produkty primárně cílíme na skot, prasata a drůbež. V kategorii Výživa nabízíme například minerální krmné směsi, krmné doplňky a krmné suroviny. Do kategorie Chemických prostředků jsme zařadili dezinfekce, čistící prostředky a posypové soli. Prostřednictvím třetí skupiny prodáváme dezinsekce, přípravky na ošetření kejdy, deodoranty, vysoušeče a tak dále. 

Úspěšně podnikáte ve vysoce konkurenčním prostředí, jak se vám daří udržet na trhu, a každým rokem dynamicky růst?

Náš úspěch ovlivňuje mnoho faktorů, o kterých jsem již mluvil. Přesto bych chtěl vyzvednout pár dalších, byť se budu v některých opakovat. Konkrétně našim zákazníkům nabízíme pouze produkty s vysokou kvalitou a bezkonkurenční cenou. Toho se nám daří dosahovat díky nízkým fixním nákladům a vysoké efektivitě práce. Dále v maximální možné míře využíváme moderní technologie, které nejsou až tak obvyklé v našem oboru. Současně máme s mnoha dodavateli smlouvy o exkluzivitě a výhradním zastoupení, což nám dává zajímavé možnosti pro další vyjednávání o cenách. Také klademe mnohem větší důraz na osobní spolupráci mezi námi, tj. výživovými poradci a klienty. To je zásadní. Nepasujeme se do role čistého prodejce, ale snažíme se o roli kolegy chovatele, jehož prvořadým zájmem je dlouhodobá a efektivní spolupráce s důrazem na zvýšení užitkovosti, respektive rentability chovu.  

V čem vidíte další příležitosti pro společnost Dei Gratia?

Určitě ve výrobcích, které v maximální možné míře šetří životní prostředí, potažmo zdraví lidí. Hodně se dnes mluví o GMO free produktech, ale to je pro nás už dlouho samozřejmostí. Snažíme se inovovat chemické prostředky. Příkladem jsou produkty na hubení hmyzu s obchodním názvem Typox. V praxi se velmi dobře osvědčily, a přitom účinné látky přípravků jsou přírodního původu. A mohl bych takto ve výčtu inovací pokračovat.   

Pokud vím, jste zemědělský inženýr, ale současně i ekonom. V čem vidíte hlavní rozdíl mezi těmito dvěma obory?

Dobrý zemědělec musí být též ekonom, vlastně musí být tak trochu od všeho, hodně času stráví za stolem a současně manuálně pracuje. Je to značně náročná práce a bohužel společností nedoceněná. Všichni chceme kvalitní potraviny, ale vše začíná právě u chovatele, závisí na kvalitě jeho práce. Víte, navštívil jsem mnoho chovů v zahraničí, ale naši zemědělci jsou jedni z největších profesionálů, jsou to lidé s opravdu velkým vhledem do problematiky. Můžeme být na ně právem hrdí. 

Mohlo by vás zajímat: